Zdrowie

Aromaterapia – jaki ma wpływ na zdrowie?

Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej, która wykorzystuje olejki eteryczne, hydrozole, kadzidła czy zioła w celu oddziaływania na ludzkie samopoczucie, funkcje poznawcze oraz umysł. Jej historia sięga tysięcy lat wstecz, a badania potwierdzają, że stosowano ją już w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. Dziedzina ta była szczególnie rozwijana przez Arabów i to im zawdzięczamy sporo odkryć dotyczących działania zapachów na ludzki organizm czy umysł. Jak działa aromaterapia, jak ją stosować i co jeszcze warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Na czym polega aromaterapia?

Pozyskiwane naturalnymi metodami olejki eteryczne oraz zioła przyjmują różne formy i wyróżniają się intensywnym zapachem, oraz wysoką aktywnością biologiczną. Zapachy poszczególnych olejków mogą działać zarówno na układ limbiczny, a więc bezpośrednio wpływać na sferę psychiczną czy emocjonalną, jak i na nasze samopoczucie poprzez właściwości farmakokinetyczne oraz farmakodynamiczne. Istnieje kilka rodzajów aromaterapii, do których należy zaliczyć między innymi inhalację, masaże z użyciem olejków czy też kąpiel z olejkami. W pierwszym przypadku wdychany zapach powoduje wysłanie sygnału do poszczególnych części mózgu, a w rezultacie powoduje wzrost energii lub wyciszenie, co jest zależne od danego olejku. Drugim rozwiązaniem jest wmasowywanie olejków w różne części ciała, co powoduje, że są wchłaniane przez skórę, a jej ciepło sprawia również, że intensywny zapach unosi się w powietrzu. Warto jednak rozcieńczać olejki, ponieważ w skoncentrowanej wersji mogą podrażniać skórę. Z kolei kąpiele z olejkami eterycznymi najczęściej służą relaksowi i pozwalają wyciszyć się przed snem.

Jakie akcesoria do aromaterapii warto mieć?

Osoby zainteresowane aromaterapii z czasem odkryją, że istnieje kilka gadżetów usprawniających przeprowadzanie wszelkich zabiegów w tym zakresie. Należy do nich na przykład ceramiczne lub kamienne kominki do aromaterapii z miejscem na podgrzewacz oraz osobnym miejscem na zapachowy wosk, lub rozcieńczony olejek eteryczny. Ciekawym rozwiązaniem są również tradycyjne dyfuzory, czyli szklane buteleczki, w których umieszczany jest olejek oraz patyczki, które nasączają się i uwalniają zapach do powietrza. Z kolei dyfuzory ultradźwiękowe stanowią najnowocześniejsze rozwiązanie mające wiele funkcji takich jak nawilżanie powietrza podczas rozpylania olejku eterycznego.

Co daje aromaterapia?

Wszystko zależy od wybranego olejku eterycznego. Niektóre z nich usprawniają pracę górnych dróg oddechowych, inne działają uspokajająco, a jeszcze inne pobudzają do działania. Na rynku można znaleźć mnóstwo olejków o najróżniejszym działaniu, spośród których można wybrać te o konkretnym działaniu. Gdzie kupować różnego olejki eteryczne? Najlepiej u sprawdzonych producentów jak sklep Olini, który zapewnia wysokiej jakości produkty o pewnych składach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *