Masło shea to jeden z najpopularniejszych naturalnych składników, które wzbogacają kosmetyki do pielęgnacji. Produkowane jest z nasion drzewa Masłosz Parka, które nie jest nigdzie uprawiane, a rośnie tylko w zachodniej i środkowej Afryce. Ma beżowy odcień i konsystencję pasty, ale szybko rozpuszcza się w dłoniach. Jakie ma właściwości i jak przygotować samodzielnie krem do twarzy z jego wykorzystaniem?
Jak masło shea działa na skórę?
Masło shea jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu cynamonowego oraz witamin E i A, które powszechnie nazywa się witaminami młodości. Działa nawilżająco, odżywczo i regeneruje naskórek, a jego regularne stosowanie sprawia, że skóra jest gładka oraz elastyczna. Jest szczególnie cenione za ochronę skóry przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV, a także wzmacnianie cementu komórkowego.
Jakie zastosowanie ma masło shea?
Ze względu na swoje właściwości może być stosowane w najróżniejszych kosmetykach do pielęgnacji skóry. Obecność witamin E i A sprawia, że doskonale sprawdza się jako kosmetyk do twarzy, redukując zmarszczki i łagodząc podrażnienia. Jest dobrym wyborem w przypadku każdego rodzaju cery, zmniejsza ilość krostek i zaskórników, działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Szybko się wchłania i nie pozostawia na twarzy tłustego filmu, dlatego może być stosowane nawet niedługo przed nałożeniem makijażu. Jest też szczególnie cenione przez osoby z cerą wrażliwą i podatną na wszelkiego rodzaju alergie.
Jak przygotować własny krem do twarzy z masłem shea?
Do przygotowania własnego kremu do twarzy z masłem shea, który redukuje pierwsze zmarszczki i nadaje skórze elastyczności, potrzeba dwóch łyżek masła shea, jednej łyżeczki oleju z pestek moreli, jednej łyżeczki oleju jojoba, jednej łyżeczki oleju arganowego oraz sześciu kropel olejków przeciwstarzeniowych, takich jak olejek z nasion marchwi, olejek rumianku rzymskiego czy olejku kadzidłowego. Wszystkie składniki należy umieścić w misce ze szkła lub stali nierdzewnej, a następnie dokładnie wymieszać za pomocą drewnianej łyżki. Całość powinna mieć jednolitą konsystencję, dlatego warto skorzystać nawet z kuchennej rózgi, aby roztrzepać razem składniki. Krem można przełożyć do szklanego słoiczka i korzystać z niego codziennej po uprzednim oczyszczeniu skóry mydłem do twarzy czy też specjalną pianką. W rezultacie skóra bardzo szybko nabierze elastyczności, a procesy starzenia zostaną spowolnione.