Znajdujące się w mydłach oleje to wyjątkowo cenne składniki, bez których naturalne mydła nie miałyby swoich niesamowitych właściwości. Dzielimy je na miękkie i twarde. Te pierwsze w temperaturze pokojowej mają postać płynną, a drugie stałą. Zapewniają kosmetykowi odpowiednią konsystencję, poziom pienienia się, właściwości czyszczące, a przy okazji silnie nawilżają skórę i zapewniają mydłom odpowiednie działanie. Jakie oleje są najczęściej używane do produkcji mydeł i dlaczego kosmetyki te cieszą się szczególną popularnością?
Mydło z olejem kokosowym
Mydło na bazie nierafinowanego oleju kokosowego pachnie kokosem i zawiera wiele cennych składników, z jakich słynie ten tłuszcz. Taki kosmetyk ma wysokie właściwości myjące, jest odporny na psucie się, mocno się pieni i jest wydajny. Sam olej kokosowy ma silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące. Stosowanie mydła z olejem kokosowym sprawia, że skóra jest odżywione, elastyczna i silnie nawilżona, przez co wygląda młodziej. Ma też mniejsze tendencje do przesuszania się, ponieważ olej tworzy na niej warstwę ochronną. Świetnie sprawdza się do stosowanie w okresie letnim oraz podczas ostrych zim, kiedy skóra jest szczególnie narażona na przesuszenie.
Mydło z oliwą z oliwek
Może zawierać oliwę z pierwszego tłoczenia oraz oliwę produkowaną z wytłoczyn. Ta druga jest tańsza, ale też pozbawiona wielu cennych składników. Mydła na bazie oliwy silnie nawilżają skórę i działają oczyszczająco. Oliwa z oliwek zawiera sporo witaminy E, przez co zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym skóry i spowalnia procesy starzenia. Składniki oliwy z oliwek zawartej w mydle mają zdolność przenikania przez skórę, dzięki czemu działają silniej, a efekty stosowania mydła są bardzo szybko widoczne. Oliwa z oliwek chroni skórę przed zbyt szybką utratą wilgoci, dzięki czemu jeszcze długo po zastosowaniu mydła skóra jest nawilżona i pięknie się prezentuje.
Masło shea
Produkowane wyłącznie w niektórych częściach Afryki masło shea robi furorę w świecie kosmetyki. Zastosowane w ręcznie robionych mydłach ma zdolność regeneracji naskórka, zmiękczania skóry i chronienia jej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV. Dodatkowo używanie mydeł z masłem shea stymuluje komórki do odmładzania, łagodzi wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia, a także redukuje reakcje alergiczne. Sprawdzają się one szczególnie w przypadku osób ze skórą wrażliwą i problematyczną.